Vll. Europen Veteran Draughts Championship
Tournament - Round 3 - Round 3
Site Balaton Hotel Start date 2008.11.01.
City Zalaegerszeg End date 2008.11.07.
Country Hungary Pairing system Swiss
Organisation Arbiter

Pos Name Score Gms W D L Rtg TPR
1 Lithuania Bouzinski Edvard 6,0 3 3 0 0 2376 2469
2 Latvia Lelis Janis 5,0 3 2 1 0 2104 2374
3 Netherlands Teer Frank 5,0 3 2 1 0 2267 2364
4 Russian Federation Yusopov Shamil 5,0 3 2 1 0 2092 2359
5 Russian Federation Napreenkov Andrey 4,0 3 2 0 1 2144 2224
6 Netherlands Van Eijk Rob 4,0 3 1 2 0 2103 2205
7 Latvia Mateiko Viktors 4,0 3 1 2 0 1975 2201
8 Germany Zdoroviak Raphael 4,0 3 2 0 1 2136 2180
9 Russian Federation Rats Alexandr 4,0 3 2 0 1 2170 2174
10 Netherlands Ivens Fred 4,0 3 2 0 1 2199 2159
11 Russian Federation Gersht Solik 4,0 3 1 2 0 2186 2150
12 Israel Borohov Shlomo 4,0 3 2 0 1 2059 2150
13 France Nimbi Fidele 4,0 3 1 2 0 2154 2132
14 Israel Tombak Samuel 4,0 3 1 2 0 2094 2014
15 Latvia Zalitis Laimonis 3,0 3 1 1 1 2234 2065
16 Russian Federation Lebedev Juri 2,0 3 1 0 2 2037 2017
17 Latvia Uvachan Zoja 2,0 3 1 0 2 2028 2004
18 Netherlands Bruins Gerard 2,0 3 1 0 2 1991 1943
19 Italy Badiali Guido 2,0 3 1 0 2 1975 1920
20 Netherlands Koopman Wim 2,0 3 1 0 2 1947 1914
21 Netherlands Dunning Gerhard 2,0 3 1 0 2 1852 1888
22 Netherlands Koning Egbert 2,0 2 0 0 2 1794 1751
23 Russian Federation Yusupova Evgeniya 2,0 2 0 0 2 1794 1734
24 Estonia Muru Silvia 2,0 2 0 0 2 1811 1681
25 United Kingdom Mutulis Janis 1,0 3 0 1 2 1976 1820
26 Netherlands Wiskerke Ewert 1,0 3 0 1 2 1915 1754
27 Hungary Penkalo Viktor 0,0 3 0 0 3 1912 1654

Nr. White Black Result
1 Lithuania Bouzinski Edvard Russian Federation Rats Alexandr 1-0
2 Latvia Lelis Janis Netherlands Teer Frank - +/-
3 Latvia Zalitis Laimonis Russian Federation Yusopov Shamil 0-1
4 France Nimbi Fidele Netherlands Van Eijk Rob - +/-
5 Russian Federation Lebedev Juri Netherlands Ivens Fred 0-1
6 Latvia Uvachan Zoja Russian Federation Gersht Solik 0-1
7 Netherlands Bruins Gerard Russian Federation Napreenkov Andrey 0-1
8 Germany Zdoroviak Raphael Italy Badiali Guido 1-0
9 Russian Federation Yusupova Evgeniya Israel Tombak Samuel 0-1
10 Netherlands Koning Egbert Israel Borohov Shlomo 0-1
11 Latvia Mateiko Viktors United Kingdom Mutulis Janis 1-0
12 Netherlands Wiskerke Ewert Netherlands Koopman Wim 0-1
13 Hungary Penkalo Viktor Netherlands Dunning Gerhard 0-1

Generated by Sevilla (C) JBF Software