Vll. Europen Veteran Draughts Championship
Tournament - Round 4 - Round 4
Site Balaton Hotel Start date 2008.11.01.
City Zalaegerszeg End date 2008.11.07.
Country Hungary Pairing system Swiss
Organisation Arbiter

Pos Name Score Gms W D L Rtg TPR
1 Lithuania Bouzinski Edvard 7,0 4 3 1 0 2373 2493
2 Russian Federation Yusopov Shamil 7,0 4 3 1 0 2102 2418
3 Netherlands Teer Frank 6,0 4 2 2 0 2270 2345
4 Russian Federation Napreenkov Andrey 6,0 4 3 0 1 2149 2257
5 Russian Federation Gersht Solik 6,0 4 2 2 0 2194 2238
6 France Nimbi Fidele 6,0 4 2 2 0 2162 2213
7 Netherlands Van Eijk Rob 5,0 4 1 3 0 2105 2194
8 Germany Zdoroviak Raphael 5,0 4 2 1 1 2138 2184
9 Latvia Lelis Janis 5,0 4 2 1 1 2093 2177
10 Russian Federation Rats Alexandr 5,0 4 2 1 1 2168 2152
11 Netherlands Ivens Fred 5,0 4 2 1 1 2197 2151
12 Latvia Zalitis Laimonis 5,0 4 2 1 1 2238 2147
13 Latvia Mateiko Viktors 4,0 4 1 2 1 1970 2095
14 Israel Borohov Shlomo 4,0 4 2 0 2 2052 2062
15 Netherlands Bruins Gerard 4,0 4 2 0 2 1997 2002
16 Israel Tombak Samuel 4,0 4 1 2 1 2086 1968
17 Latvia Uvachan Zoja 3,0 4 1 1 2 2023 1967
18 Netherlands Wiskerke Ewert 3,0 4 1 1 2 1927 1933
19 Netherlands Dunning Gerhard 3,0 4 1 1 2 1857 1926
20 Italy Badiali Guido 3,0 4 1 1 2 1970 1892
21 Netherlands Koopman Wim 3,0 4 1 1 2 1943 1887
22 Netherlands Koning Egbert 3,0 3 0 1 2 1798 1771
23 Russian Federation Yusupova Evgeniya 3,0 3 0 1 2 1799 1770
24 Russian Federation Lebedev Juri 2,0 4 1 0 3 2032 1974
25 Estonia Muru Silvia 2,0 3 0 0 3 1805 1669
26 Hungary Penkalo Viktor 2,0 3 0 0 3 1912 1654
27 United Kingdom Mutulis Janis 1,0 4 0 1 3 1964 1718

Nr. White Black Result
1 Netherlands Teer Frank Lithuania Bouzinski Edvard - +/-
2 Russian Federation Yusopov Shamil Latvia Lelis Janis 1-0
3 Netherlands Ivens Fred Germany Zdoroviak Raphael - +/-
4 Israel Tombak Samuel Russian Federation Gersht Solik 0-1
5 Russian Federation Rats Alexandr Netherlands Van Eijk Rob - +/-
6 Israel Borohov Shlomo France Nimbi Fidele 0-1
7 Russian Federation Napreenkov Andrey Latvia Mateiko Viktors 1-0
8 Russian Federation Lebedev Juri Latvia Zalitis Laimonis 0-1
9 Netherlands Dunning Gerhard Latvia Uvachan Zoja - +/-
10 Netherlands Bruins Gerard Estonia Muru Silvia 1-0
11 Italy Badiali Guido Russian Federation Yusupova Evgeniya - +/-
12 Netherlands Koopman Wim Netherlands Koning Egbert - +/-
13 United Kingdom Mutulis Janis Netherlands Wiskerke Ewert 0-1

Generated by Sevilla (C) JBF Software